Informacja odnośnie zmiany nazwy naszego Stowarzyszenia

INFORMACJA Informujemy, iż nasze Stowarzyszenie z dniem 23.12.2016 r. zmieniło nazwę z: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wołominie na: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wołominie   Zarząd PSONI Koło w Wołominie

Z wizytą u Świętego Mikołaja

u św. Mikołaja

Sezon świąteczny 2011 rozpoczęliśmy wraz z początkiem grudnia wizytą w Krainie Świętego Mikołaja. Trochę ku naszej uciesze a trochę ku zdziwieniu, odkryliśmy, że ta magiczna kraina znajduje się w Kołacinku, nieopodal Łodzi. Podróż tam zajęła nam prawie trzy godziny, ale za to nie musieliśmy szukać Świętego aż na biegunie północnym. Dodatkowym plusem tej polskiej lokalizacji była niewątpliwie zaskakująco ciepła pogoda, chociaż nie bez żalu odkryliśmy, że po śniegu nie było tam ani śladu.

Kraina Świętego Mikołaja przywitała nas imponującą drewnianą bramą, strzeżoną pilnie przez dwóch kołacińskich rycerzy i widowiskowym tunelem z lampek choinkowych. Dalej też niespodziankom nie było końca. Na początek dowiedzieliśmy się z dwóch krótkich filmów, jak wygląda codzienność tego najsympatyczniejszego ze świętych, a także jak wielu pomocników potrzebuje, żeby wywiązać ze wszystkich świątecznych zobowiązań. Następnie zobaczyliśmy jak w prosty i szybki sposób zrobić przepiękną kartkę świąteczną i oczywiście wszyscy takie kartki zrobiliśmy (można je podziwiać na tablicy informacyjnej w Ośrodku). Wreszcie przyszedł czas na zwiedzenie całej wspaniałej krainy.

Naszą przewodniczką po Krainie Świętego Mikołaja była przemiła wróżka Grażyna. Przywitała nas szerokim i serdecznym uśmiechem oraz lśniącą, purpurową szatą, a następnie zabrała na spacer po tej bajecznej krainie. Okazało się, że na podwórku św. Mikołaja rozsypane są wszystkie najpiękniejsze bajki i baśnie! Spotkaliśmy więc kota w butach, Calineczkę, królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków, Jasia i Małgosię, trzy świnki, Czerwonego Kapturka i Gerdę z Kayem u Królowej Śniegu. W trakcie spaceru złożyliśmy wizytę u tajemniczego, wschodniego kuzyna św. Mikołaja. Дед Мороз przywitał nas tradycyjną, zawiniętą u góry laską, zaprosił do swojej komnaty, a nawet pozwolił sobie zrobić zdjęcie pod wspaniałą choinką.

Oczywiście cała wizyta nie byłaby kompletna, gdyby nie spotkanie z samym gospodarzem. Mikołaj przywitał nas oczywiście ciepło i cierpliwie wysłuchał wszystkich życzeń. Po upewnieniu się, że wszyscy byliśmy bardzo grzeczni obiecał, że zrobi co w jego mocy, by je spełnić. Całą wizytę można uznać za niezmiernie udaną i niewątpliwie magiczną. Ale nie musicie nam wierzyć na słowo – obejrzyjcie obszerną galerię zdjęć!

ab

Czytaj dalejZ wizytą u Świętego Mikołaja

Zabawa Andrzejkowa 2011

Zamiast tradycyjnego wróżenia z fusów i wyścigu butów – kubeczki z fantami przepowiadającymi przyszłość pannom, studnia spełniająca marzenia, niekonwencjonalne losowanie wróżb butelką i zapożyczona z dalekiego wschodu wróżba w ciasteczku. Słowem – szampańska zabawa andrzejkowa. Urządziliśmy ją w ostatni piątek listopada w budynku OREW przy ul. 1-go Maja. Z trudem pomieściliśmy się na sali rehabilitacyjnej ale jak wiadomo – dla chcącego nic trudnego. A chęci do dobrej zabawy nie brakowało nikomu. Z resztą, zobaczcie sami!

ab

Czytaj dalejZabawa Andrzejkowa 2011

Pierwsze urodziny Centrum Nauki Kopernik

Pierwsza sobota listopada upłynęła nam pod znakiem pierwszych urodzin Centrum Nauki Kopernik. Przybyliśmy jeszcze przed otwarciem, żeby zająć dogodne miejsce w kolejce do wejścia. Poranek był słoneczny i zaskakująco ciepły, jak na tę porę roku. P. Marta kupowała dla nas bilety, a my w promieniach listopadowego słońca zwiedzaliśmy park odkrywców. Dzięki temu do środka weszliśmy już pół godziny po otwarciu drzwi. W środku czekała niezliczona ilość atrakcji i ciekawych ekspozycji – większość z nich była interaktywna. Mogliśmy samodzielnie eksperymentować z prawami fizyki i poznawać ‘od kuchni’ różne zjawiska przyrodnicze i odkrycia naukowe. Zbudowaliśmy piankowe igloo i ogromne mydlane okno, zajrzeliśmy wewnątrz ludzkiego organizmu a także sprawdziliśmy jak bije nasze serce i w ilu procentach nasze ciało składa się z wody. Ponieważ Centrum obchodziło tego dnia swoje pierwsze urodziny, nie omieszkaliśmy złożyć życzeń w imieniu całego OREW-u. Hubert nawet zostawił własną gwiazdkę na wielkim urodzinowym gwiazdozbiorze. To była naprawdę niezapomniana przygoda. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć.

ab

Czytaj dalejPierwsze urodziny Centrum Nauki Kopernik

Święto Edukacji Narodowej

Miniony piątek upłynął pod znakiem Dnia Edukacji Narodowej, dawniej – Dnia Nauczyciela.  Podczas gdy w wielu szkołach odbywały się uroczyste akademie a w jeszcze innych zajęcia były odwołane, OREW wypełniony był śmiechem i echami wspólnej, radosnej zabawy, która zamiast tradycyjnych zajęć, odbywała się w mieszanym gronie podopiecznych i pracowników z obydwu budynków. Zdecydowany prym wiodły kalambury, podczas których w szranki stanęły dwa zespoły nauczycieli i terapeutów. Z zapartym tchem obserwowaliśmy ich zmagania i podziwialiśmy zdolności pantomimiczne oraz rysownicze. Rozgrywka była niezwykle wyrównana, stąd nie może dziwić jej wynik – remis. Wszystko uwieczniliśmy na zdjęciach tak więc zapraszamy do oglądania galerii:

Czytaj dalejŚwięto Edukacji Narodowej

Święto Pieczonego Ziemniaka 2011

Pieczone ziemniaki, kiełbaski z grilla, pyszne domowe ciasta – tak, tak! Kolejny rodzinny piknik w OREW za nami. Okazją do biesiadowania na świeżym powietrzu było, jak przystało na przełom jesieni i lata, Święto Pieczonego Ziemniaka. Tym razem spotkaliśmy się w ogrodzie przy Ośrodku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. członkowie PSOUU Koło Wołomin, instruktorzy techniki papierowego wikliniarstwa oraz nasz nowy psi terapeuta, Amiś, wraz ze swoją właścicielką. Chociaż pogoda tego pierwszego jesiennego dnia nas nie rozpieszczała,  bawiliśmy się jak zwykle wspaniale. Nauczyliśmy się jak z zużytej gazety wyczarować przepiękne przedmioty imitujące prawdziwą wiklinę. Z radością witaliśmy Amisia, podziwialiśmy jego nowe sztuczki, budowaliśmy tunel, przez który przebiegał z merdającym wysoko ogonem, a najodważniejsi mogli nakarmić go prosto.. ze swojego brzucha! Wszystkim obecnym podczas pikniku serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę a nieobecnych zapraszamy na wszystkie przyszłe wydarzenia. Oczywiście powstała bogata galeria zdjęć: 

Czytaj dalejŚwięto Pieczonego Ziemniaka 2011

Rusza dogoterapia!

Jeśli dziś była środa – to w Ośrodku przy ul. Piłsudskiego 13 ruszyły zajęcia dogoterapii! Naszym uroczym psim terapeutą jest piesek rasy Golden Retriever, który wabi się Amiś. Poznaliśmy go już podczas pikniku integracyjnego z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Na pierwszych zajęciach nauczyliśmy się prawidłowego powitania, dowiedzieliśmy się od jego właścicielki, p. Moniki, jakie części ciała ma każdy pies i czym różni się od nas a także co lubi jeść. Każdy chętny miał okazję dotknąć Amisia, pogłaskać go po głowie lub po grzbiecie, nakarmić go łyżką (!) a nawet przytulić. Wszyscy niezmiernie polubiliśmy go od pierwszego wejrzenia i nie możemy doczekać się kolejnego spotkania – na szczęście zobaczymy się już w piątek. Amiś wraz z p. Moniką obiecali, że odwiedzą nas podczas Święta Pieczonego Ziemniaka.

Dzisiejsze spotkanie zaowocowało oczywiście galerią zdjęć, do której oglądania gorąco zapraszamy:

Czytaj dalejRusza dogoterapia!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012 – fotorelacja

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2011/2012. Ten rok niesie ze sobą kilka zmian – wesoła gromada OREW  zyskała troje nowych podopiecznych – Weronikę, Patryka i Dominikę. Ponadto w grupach C i F zmienili się nauczyciele-terapeuci. Tak jak w ubiegłych latach, Ośrodek czynny jest w godzinach 7:00 – 16:00. Poniżej kilka … Czytaj dalejRozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012 – fotorelacja

Zakończenie roku szkolnego 2010/2011

Z wielką pompą zakończyliśmy naukę w roku szkolnym 2010/2011. Wszystko odbyło się tuż przed długim weekendem, 22 czerwca, w budynku OREW przy ul. Piłsudskiego 13. Ten budynek musi mieć chyba ściany z gumy! Inaczej nie dałoby się wytłumaczyć jak tego dnia pomieściliśmy się w nim wszyscy – podopieczni, opiekunowie, kadra i dodatkowi goście (członkowie rodzin – bracia, siostry, wujkowie, ciocie…). Była uroczysta akademia – wyjątkowa w tym roku, było rozdanie świadectw i dyplomów, kwiaty, drobne podarunki, uśmiechy, łzy i słodki poczęstunek. Dlaczego akademia była inna niż wszystkie?

Czytaj dalejZakończenie roku szkolnego 2010/2011

Wizyta na poczcie

Kto: Podopieczni z oddziałów terapeutyczno-edukacyjnych a, b i c oraz oddziału rewalidacyjno-wychowawczego d. Gdzie: Urząd Pocztowy Wołomin 1. Kiedy: Czwartkowe przedpołudnie, 9 czerwca 2011 r. To była nie lada gratka dla wszystkich, którzy, nie zważając na szalejące od kilku dni upały, odważyli się opuścić chłodne mury OREW i udać z wizytą do wołomińskiego urzędu pocztowego. … Czytaj dalejWizyta na poczcie

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress